Kapat

Önü Açık Pek Bilinmeyen 15 Bölüm

Anasayfa
Genel Önü Açık Pek Bilinmeyen 15 Bölüm
önü açık bölümler

Öğrenci arkadaşlarımız önü açık bölümler hangileri diye merak ediyor ve araştırmalar yapıyorlar. Onlara fikir verebilmek adına bizler de biraz araştırmalar yaptık. Kesin olarak bizim söyleyeceğimiz bölümlerin önü açıktır demek doğru olmaz. Tıp okuyup iş bulamayan, en düşük puanla bir bölüm okuyup çok zengin olan insanlar bulunuyor. Hangi bölümü okursanız okuyun o bölümde en iyilerden birisi olmayı başarabilirseniz mutlaka iyi konumlara gelirsiniz.

Lise okumakta olan öğrencilerimiz üniversitede hangi bölümü okumak istediğine karar verirken en çok dikkat etmesi gereken şeyin o bölümün önünün açık olup olmamasıdır. Geleceğin meslekleri neler olabilir diye güzel bir öngörü ile doğru bir bölüm seçilebilir.

Son 5, 10 yılda değişmeyecek ve önünün açık olacağını düşündüğümüz bölümleri incelemeye başlayalım.

 

Önü Açık Meslekler (İş Garantili Üniversite Bölümleri)

Her ne kadar iş garantili desek de hiç bir bölüm için %100 garantili demek doğru olmaz. Diğer bölümlere nazaran daha yüksek ihtimalle iş bulabileceğiniz bölümler bulunuyor. Bunlar neler diye soracak olursanız hemen incelemeye başlayalım.

Geleceğin popüler meslekleri neler olabilir diye size sunarken yaptığımız sıralamanın herhangi bir anlamı olmadığını belirtmek isteriz. İlk sıradaki diğer sıralardan daha değerlidir anlamına gelmiyor.

 

1- Tıp

tıp bölümü

Yıllardır değişmeyen ve uzun yıllar boyunca da değişmeyecek olan bir bölüm varsa o da Tıp Bölümü’dür. Tıp bölümü öğrencilerinin iş bulmama ihtimalleri oldukça düşüktür. Önümüzdeki 20 yıl bu bölüm popülerliğini korumaya devam edecektir.

 

2- Diş Hekimliği

diş hekimliği

Tıp Bölümü’nün alt dalları da her zaman popüler mesleklerin başında gelmektedir. Diş Hekimliği bölümü de oldukça önü açık mesleklerin başında geliyor.

 

3- Fizik Tedavi Uzmanlığı

fizik tedavi uzmanlığı

Tıp Bölümü’nün alt dallarından bir diğeri de Diş Hekimliği’dir. Bu bölümün de önü oldukça açıktır. Değerlendirmenizi tavsiye etmekteyiz.

 

4- Psikoloji

psikoloji

Türkiye’de oldukça hızlı gelişmekte olan mesleklerden birisi de Psikoloji bölümüdür. Özel klinik açılabildiği gibi devlete de atanma ihtimalleri bulunmaktadır. Şuanda da çok fazla tercih edilen bölümlerin başında gelen bu bölüm en az 10, 15 yıl daha çok fazla tercih edilecektir.

 

5- Hukuk

hukuk

Hukuk Bölümü de en çok tercih edilen bölümlerin başında gelmektedir. Avukatlar veya savcılar bu tarz bölümlerden mezun olmuş kişilerdir. Hukuk bölümünün popülerliğinin de en az 20 yıl daha devam edeceğini düşünmekteyiz.

 

6- Yazılım Mühendisliği

yazılım mühendisliği

Son dönemlerde popülerliği oldukça hızlı artan bir bölümden söz ediyoruz. Yazılım mühendisliği ilerleyen dönemlerde Tıp’ı bile geride bırakacak. Gelecekte en değerli mesleklerin arasında gösteriliyor. Eğer bilgisayara ve yazılıma yönelik ilginiz varsa mutlaka bu alanı araştırmanızı tavsiye deriz.

 

7- Odyoloji

odyoloji

İşitme ve denge bozukluklarını erken teşhis ederek onları tedavi edene Odyolog denmektedir. Bu tarz kulak sorunlarının gittikçe artması bu insanlara ihtiyacın da artacağı anlamına gelmektedir.

 

8- Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR)

rehberlik ve psikolojik danışmanlık

Hem özelde hem de devlet okullarında iş bulabileceğiniz, çalışma şartlarının oldukça iyi olduğu bir diğer üniversite bölümü ise bu bölümdür.

 

9- Beslenme ve Diyetetik

beslenme ve diyetisyenlik

Ülkemizde sağlıksız insan sayısı gittikçe arttığından dolayı diyetisyenlere olan ilgi de artmaktadır. Bir çok kişi kendi yöntemleri ile zayıflama işlemini başaramayıp, diyetisyenlere başvurmaktadır. Özel hastanelerde çalışılabileceği gibi özel klinik ile de para kazanma şansları bulunuyor.

 

10- Özel Eğitim Öğretmenliği

özel eğitim öğretmenliği

Zihinsel engelliler, işitme engelliler ve görme engellilerin ortak alanda birleştiği bir bölümdür. Devlette ve özelde iş bulma imkanları oldukça kolaydır. Devlette atama puanları çok düşüktür. Özel dersten de iyi miktarlarda gelir elde edilebiliyor.

 

11- Aşçılık

aşçılık

Otellerde ve bir çok yerde çalışan özel aşçılar çok yüksek miktarlarda maaş almaktadırlar. Siz de kendinizi bu alanda geliştirebilirseniz ve biraz da olsa ilginiz varsa bu bölümü mutlaka düşünmelisiniz.

 

12- Mimarlık

mimarlık

İnşaat sektörü ülkemizde en canlı sektörlerin en başında gelmektedir. Bu nedenle mimarlara her zaman ihtiyaç olmuştur ve olmaya devam edecektir.

 

13- Yeni Medya

yeni medya

Eğer İstanbul’da okuyacaksanız ve çok aktif bir insanız bu bölüm de size göre olabilir. Medyaya ve televizyona ilginiz varsa eğer biraz da bu sektörde çevreniz varsa iş bulabileceğiniz bir bölüm olabilir. Fakat diğer şehirlerde bu bölümü okursanız ve pek çevreniz yoksa bu bölümde iş bulamazsınız.

 

14- Tercümanlık

tercümanlık

İyi derecede İngilizce ve diğer dilleri öğrenebilirseniz bu işten çok fazla para kazanabilirsiniz. Üniversitelerde okutulmakta olan bu bölümü okuma sürecinde mutlaka kendinizi geliştirmelisiniz. Sadece İngilizce ile yetinmeyip diğer dilleri de öğrenmeye çalışmalısınız.

 

15- Elektrik Elektronik Mühendisliği

elektrik elektronik mühendisliği

Bu bölümün puanları çok yüksek olmakla birlikte ileride en iyi mesleklerin arasında gösterilmektedir. Eğer bu alana ilginiz varsa ve yüksek puanlar alabiliyorsanız mutlaka bu bölümü değerlendirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DMCA.com Protection Status